تکنولوژیهای نوین

لیزر اسکن

هر چند وقت یك بار ورود یك تكنولوژی جدید انقلابی در رشته نقشه برداری ایجاد می كند كه باعث می شود انجام كارهای غیر ممكن یا سخت به كارهای روز مره و عادی تبدیل شود مانند GPS ، توتال استیشن ، ترازیاب های رقومی ، تیوپ های لیزر و….  . حال چند سالی است كه جامعه نقشه برداری با تكنولوژی اسكنر های سه بعدی آشنا شده است. همانگونه كه در اولایل ظهور  سیستم های تعیین موقعیت GPS ، توتال استیشن ها و نرم افزار های فتوگرامتری رقومی  یك قابلیت لوكس و گران قیمت بودند در حال حاضر نیز به دلیل قیمت بالا ، این سیستم ها هنوز نه تنها در كشور ما بلكه حتی در سطح جهانی استفاده از این ابزار هنوز رایج و متداول نشده است ولی مطمئنا این تكنولوژی نیز به دلیل كاربردهای زیاد و قابلیت های بیشمار مانند سایر ابزار جدید جای خود را در بین جامعه نقشه برداری پیدا خواهد كرد.

و حال کاربرد لیزر در مدل رقومی زمین نمایش بعد سوم یا مولفه سوم مختصات برای بسیاری از کاربرد ها اهمیت اساسی دارد .اما نمایش بعد سوم سطح زمین بر روی سطح مسطح کاغذ یا صفحه نمایش دشوار است . به همین دلیل نقشه برداران از دیر باز تلاش کرده اند روش هایی را برای نمایش ارتفاعات روی نقشه ارائه نمایند . استفاده از هاشور ، سایه روشن ، گامهای رنگی ، اعداد ارتفاعی و منحنی های میزان از جمله این روش ها محسوب می شوند . یکی از کاربردهای عمده لیزر در مهندسی عمران استفاده از آن در تهیه مدل رقومی زمین است . با استفاده از روش اسکن سه بعدی با لیزر که در واقع روش برداشت مستقیم نقاط است ، می توان به مدل سه بعدی رقومی از زمین دست یافت ، روش کار به این صورت است که پرتو لیزر تحت زاویه خاصی به سمت منطقه مورد نظر فرستاده می شود و پرتو های برگشتی از نقاط به طور منظم و به تعداد زیاد ثبت می شود . تعداد این پرتو های برگشتی و در واقع تعداد نقاط ثبت شده آنقدر زیاد است که در محیطی مثل CAD نمایش داده می شوند ، به نظر می رسد که سطح بازسازی شده است . این داده در اصطلاح ابر نقطه ای  نامیده می شود .

شرکت مهندسان مشاور همکاران سرزمین آریا(همسا) همگام با تحولات عرضه تکنولوژی اقدام به تهیه این فناوری نموده و با بهره گیری از آن توانست کیفیت انجام خدمات نقشه برداری خود را بهبود بخشد.

اسکنر مورد استفاده توسط شرکت از لحاظ تکنولوژیک و امکانات یکی از بهترین اسکنرهای موجود بوده و با داشتن برد نزدیک به 2 کیلومتر توانایی انجام نقشه برداری در فواصل بسیار طولانی و با دقت بسیار بالا را دارد.

در ادامه مشخصات دستگاه اسکنر مورد استفاده در این شرکت ارائه می شود.

Ilris 3D laserScan

16-08-95